Słowniczek Smart Grids

AMI - skrót od Advanced Metering Infrastructure (zaawansowana infrastruktura pomiarowa). Oznacza infrastrukturę obejmującą urządzenia i oprogramowanie, które umożliwiają komunikację z licznikami prądu, zebranie danych o zużyciu energii oraz analizę tych danych.

Inteligentny licznik - zdalny licznik energii elektrycznej, posiadający funkcję automatycznego przesyłania danych pomiarowych o zużyciu energii do dostawcy, i tym samym oferujący więcej możliwości świadomego użytkowania prądu.

Mikroźródło energii - jest to jednostka produkcji energii elektrycznej o niewielkiej mocy, służąca zazwyczaj do produkcji energii na potrzeby własne. Mikroźródłem mogą być małe przydomowe elektrownie słoneczne, wodne lub wiatrowe, mikroturbiny na gaz ziemny lub biogaz, agregaty z silnikami na gaz ziemny lub biogaz.

Prosument - świadomy konsument energii, który wytwarza ją na potrzeby własne, na przykład w mikroźródłach, a niewykorzystane nadwyżki tej energii sprzedaje do sieci dystrybucyjnej.

Sieć inteligentna - inaczej Smart Grid, to sieć dystrybucyjna i powiązane z nią technologie informatyczno-telekomunikacyjne, integrujące w sposób inteligentny działania wytwórców, dystrybutorów i odbiorców energii.  

Taryfy dynamiczne - taryfy uwzględniające dzienne zmiany cen energii.

Wersja do drukuPowrót

Aby zmienić, zaznacz obszar na mapie lub wybierz z listy

TWÓJ ODDZIAŁ -

Wyczyść lokalizację
zamknij
Gdańsk Kalisz Koszalin Olsztyn Płock Toruń
zamknij
Przeglądarka, z której korzystasz nie obsługuje strony, do której próbujesz uzyskać dostęp. Zalecamy zainstalowanie nowszej wersji, którą można bezpłatnie pobrać tutaj: windows.microsoft.com/pl-pl/internet-explorer/download-ie