Bonifikaty

Reklamacje z tytułu przerw w dostawie energii powyżej 24 godzin

Zgodnie z Prawem Energetycznym za przerwy w dostawach energii przysługuje bonifikata, ujęta w kolejnym rachunku, o ile klient wystąpi o nią do Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Upust przysługuje za nieplanowaną przerwę w dostawie energii elektrycznej,  wówczas, gdy jednorazowo wynosiła  ona  powyżej 24 godzin lub awarie trwały powyżej 48 godzin łącznie w ciągu roku. 

Dla gospodarstw domowych (przyłączonych do sieci o napięciu do 1 kV) bonifikata obliczana jest jako dziesięciokrotność wartości niezużytej energii elektrycznej za każdą godzinę po dobie bez zasilania.

W przypadku, gdy klient przyłączony jest do sieci o wyższym napięciu, bonifikata ustalona została na poziomie pięciokrotności wartości energii. Przy ustalaniu wysokości bonifikaty brane są pod uwagę średnia cena prądu i zużycie danego odbiorcy na tydzień przed dniem, w którym doszło do awarii.

Szacunkowa wartość bonifikaty za 1h przerwy (powyżej 24h)

Taryfa

Przeciętna wartość bonifikaty

G (gospodarstwa domowe)

0,70 zł

C (małe firmy)

8 zł

B (więksi odbiorcy z umową standardową)

130 zł

Średnio gospodarstwo domowe (czyli klienci taryfy G) zużywa 0,4 kW w ciągu godziny, co oznacza, że upust za brak zasilania powyżej doby wynosi około 0,70 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Przykładowo, za dwie doby (48 godzin) bez zasilania, klient otrzyma około 17 zł bonifikaty.

Jak uzyskać bonifikatę? 

W ENERGA-OPERATOR wniosek o bonifikatę można zgłosić nie tylko listownie, ale także elektronicznie za pomocą formularza. W przypadku korespondencji elektronicznej, należy dołączyć podpisany i zeskanowny wniosek pobrany z naszej strony internetowej.

Kwestie związane z naliczaniem bonifikat są dostępne pod numerem 801 404 404

Więcej informacji na temat wartości bonifikat dla odbiorców według grup taryfowych i sposobu wyliczania bonifikat znajduje się na stronie Urzędu Regulacji Energetyki: https://www.ure.gov.pl/pl/tagi/49,bonifikaty.html 

Wersja do drukuPowrót

Aby zmienić, zaznacz obszar na mapie lub wybierz z listy

TWÓJ ODDZIAŁ -

Wyczyść lokalizację
zamknij
Gdańsk Kalisz Koszalin Olsztyn Płock Toruń
zamknij
Przeglądarka, z której korzystasz nie obsługuje strony, do której próbujesz uzyskać dostęp. Zalecamy zainstalowanie nowszej wersji, którą można bezpłatnie pobrać tutaj: windows.microsoft.com/pl-pl/internet-explorer/download-ie