Projekt "Lokalne Obszary Bilansowania"

Celem projektu jest opracowanie i przetestowanie nowych usług systemowych i regulacyjnych mocy, w ramach zwiększenia elastyczności systemu, poprzez budowę lokalnego obszaru bilansowania.

W 2016 roku uruchomiony został w okolicach Pucka na Pomorzu pierwszy w Polsce, a drugi w Unii Europejskiej magazyn energii. W połączeniu z planowaną farmą fotowoltaiczną i istniejącymi już źródłami wiatrowymi, biogazownią i odbiorcami, utworzy on tzw. lokalny obszar bilansowania (LOB), na którym będzie testowane świadczenie usług systemowych i regulacyjnych.

Magazyn o mocy 0.75 MW i 1,5 MWh pojemności energii składa się z akumulatorów z ogniwami litowo-jonowymi. Znajdują się one w dwóch kontenerach o wymiarach 12 m długości, 2,5 m szerokości i 3 m wysokości. Magazyn może pełnić rolę elektrowni. Zgromadzona w nim energia wystarczy do zasilania przez dwie godziny około 1 tysiąca mieszkańców ze znajdującego się nieopodal 11 tysięcznego Pucka w przypadku całkowitego odcięcia zasilania z sieci. Magazyn jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i środowiska. Praca magazynu kontrolowana jest zdalnie, a osoby odpowiedzialne za bilansowanie energii w sieci mogą na bieżąco definiować aktualne parametry pracy magazynu.

Projekt posiada umowę o dofinansowanie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w ramach programu Generator Koncepcji Ekologicznych - GEKON.

magazyn energii

Wersja do drukuPowrót

Aby zmienić, zaznacz obszar na mapie lub wybierz z listy

TWÓJ ODDZIAŁ -

Wyczyść lokalizację
zamknij
Gdańsk Kalisz Koszalin Olsztyn Płock Toruń
zamknij
Przeglądarka, z której korzystasz nie obsługuje strony, do której próbujesz uzyskać dostęp. Zalecamy zainstalowanie nowszej wersji, którą można bezpłatnie pobrać tutaj: windows.microsoft.com/pl-pl/internet-explorer/download-ie