Wersja do druku

Aktualności

13-06-2019

Przebudowa GPZ Ostrów Północ zakończona

Kaliski oddział Energa-Operator kompleksowo zmodernizował Główny Punkt Zasilania zlokalizowany na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Był to pierwszy rozliczony projekt z dofinansowaniem UE. Staraniem kolegów z Biura Funduszy UE i O/Kalisz, obiekt ten znalazł się na Liście Projektów Strategicznych Ministerstwa Energii, dzięki czemu na jego przebudowę uzyskaliśmy ponad 70 proc. dotację. Dla okolicznych mieszkańców i przedsiębiorców inwestycja ta oznacza zwiększenie potencjału przyłączeniowego, zwiększenie niezawodności dostaw oraz poprawę jakości energii.

Modernizacja GPZ Ostrów objęła m.in. przebudowę obwodów pierwotnych i wtórnych wysokiego i średniego napięcia oraz konstrukcji wsporczych rozdzielni. Wymienione zostały wszystkie wyeksploatowane urządzenia oraz aparatura WN i SN. Zmiana układu rozdzielni 110 kV z H3t na H4 uprościła czynności łączeniowe po stronie łączników WN. Jednocześnie poprawiła pewność zasilania mieszkańców, ponieważ awaria na jednej z linii 110 kV nie będzie już pozbawiała chwilowo prądu wszystkich odbiorców zasilanych z jednej sekcji. GPZ zyskał dodatkowe 6 pól rezerwowych SN umożliwiających zasilenie nowych odbiorców, nowych ciągów liniowych bądź podział istniejących. Obiekt ma nowoczesną aparaturę pierwotną WN i SN oraz zabezpieczenia cyfrowe i telemechanikę, objęty jest również systemem kontroli dostępu.

GPZ Ostrów Północ GPZ Ostrów Północ

Budynek, znajdujący się w sąsiedztwie gęstej zabudowy domów jednorodzinnych, zyskał nową estetykę. Zniknęły z niego kłopotliwe w eksploatacji wyprowadzenia napowietrzne 15 kV, co znacznie podniosło bezpieczeństwo eksploatacji budynku. I co najważniejsze – teraz żadna praca związana z remontem czy konserwacją elementów wewnętrznych i zewnętrznych nie będzie generowała już potrzeby wyłączeń ciągów liniowych czy transformatorów mocy i potrzeb własnych. Ponadto zwiększenie wysokości bramek liniowych pozwoliło usunąć stwierdzone podczas oblotów zagrożenie związane ze zbyt małą odległością przewodów linii WN od krzyżowanego budynku gospodarczego.

Powrót do listy

Aby zmienić, zaznacz obszar na mapie lub wybierz z listy

TWÓJ ODDZIAŁ -

Wyczyść lokalizację
zamknij
Gdańsk Kalisz Koszalin Olsztyn Płock Toruń
zamknij
Przeglądarka, z której korzystasz nie obsługuje strony, do której próbujesz uzyskać dostęp. Zalecamy zainstalowanie nowszej wersji, którą można bezpłatnie pobrać tutaj: windows.microsoft.com/pl-pl/internet-explorer/download-ie