Wersja do druku

Aktualności

05-09-2018

Lotnicza inspekcja sieci energetycznej

Oględziny linii elektroenergetycznych są jednym z podstawowych zabiegów eksploatacyjnych i stanowią główny element oceny stanu technicznego sieci. W Energa-Operator dokonywane są zarówno przez zespoły piesze, jak i przy wykorzystaniu helikopterów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt fotogrametryczny. Aktualnie obloty wykonywane są na terenie oddziałów kaliskiego i płockiego. W kolejnych etapach będą realizowane w oddziałach: olsztyńskim, koszalińskim, gdańskim i toruńskim.

Na 2018 rok zaplanowano obloty nad napowietrznymi liniami wysokiego i średniego napięcia o łącznej długości około 19 tys. km. Wykorzystywany do tego helikopter wyposażony jest w kamery cyfrowe, skaner laserowy, GPS i inne specjalistyczne urządzenia. W ramach wykonanych oblotów inspekcyjnych spółka otrzyma komplet danych obejmujący m.in.: zdjęcia inspekcyjne, zdjęcia termowizyjne, ortofotomapę, cyfrowy i przestrzenny model słupów i przewodów. 

Dane, które otrzymujemy podczas oblotu linii to nie tylko wysokiej rozdzielczości zdjęcia infrastruktury elektroenergetycznej z różnej perspektywy, ale również szereg informacji o infrastrukturze umożliwiających wykonywanie wielorakich analiz przez przeszkolonych specjalistów. Pozwala to na podejmowanie szybszych i trafniejszych decyzji eksploatacyjnych, inwestycyjnych oraz modernizacyjnych – wyjaśnia Michał Roman, Dyrektor Pionu Zarzadzania Majątkiem Sieciowym.

Dostarczone materiały umożliwiają precyzyjną ocenę poszczególnych elementów infrastruktury, a także jej otoczenia (zadrzewienie, ukształtowanie terenu, skrzyżowania, zbliżenia, itp.), które może mieć wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie. Wyniki oględzin są podstawą do planowania czynności eksploatacyjnych, takich jak wycinki, przeglądy, naprawy i inne działania zmierzające do utrzymania stanu technicznego na wymaganym poziomie.

Obloty

Obloty WN

Powrót do listy

Aby zmienić, zaznacz obszar na mapie lub wybierz z listy

TWÓJ ODDZIAŁ -

Wyczyść lokalizację
zamknij
Gdańsk Kalisz Koszalin Olsztyn Płock Toruń
zamknij
Przeglądarka, z której korzystasz nie obsługuje strony, do której próbujesz uzyskać dostęp. Zalecamy zainstalowanie nowszej wersji, którą można bezpłatnie pobrać tutaj: windows.microsoft.com/pl-pl/internet-explorer/download-ie