Wersja do druku

Aktualności

24-07-2018

Największa w historii Energi restrukturyzacja strukturalna

Zarządy spółek ENERGA-OPERATOR wraz z sześcioma spółkami eksploatacyjnymi podpisały dokument finalizujący konsolidację w Linii Biznesowej Dystrybucja. To największa w historii firmy restrukturyzacja strukturalna.

podpisanie umowy

Główne kierunki działań zmierzające do wdrożenia optymalnej struktury w Grupie Energa wyznaczono w 2017 roku. Jednym z założeń było uproszczenie struktury spółki tak, by w szybszy i bardziej elastyczny sposób reagować na zachodzące zmiany w otoczeniu zewnętrznym, w tym głównie na zmieniające się przepisy i interpretację prawa. Uznano, że najlepszą metodą jest włączenie spółek, które prawie całość przychodów uzyskiwały z realizacji prac na rzecz ENERGA-OPERATOR, do struktur jej oddziałów.

- Do tej pory zrealizowaliśmy większość zadań określonych w tzw. wdrożeniu optymalnej struktury Grupy Energa. Te działania udało nam się przeprowadzić z sukcesem na wszystkich płaszczyznach – społecznej, biznesowej, ekonomicznej. Podpisany teraz plan stanowić będzie zwieńczenie tego procesu. Należy jednak pamiętać, że to największy obszar zadań, a realizacja tego planu wprost przyniesie efekt synergii - mówi Arkadiusz Siwko, Prezes Zarządu Energa S.A.   

16 lipca br. zarządy spółek ENERGA-OPERATOR wraz z sześcioma spółkami eksploatacyjnymi złożyły podpisy na dokumencie rozpoczynającym finalizację konsolidacji w Linii Biznesowej Dystrybucja. Połączenie zostanie dokonane poprzez przeniesienie majątku spółek prac na sieci do spółki ENERGA-OPERATOR. Z dniem połączenia, 1 października br., EOP wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki spółek prac na sieci.

- To największa w historii Energi restrukturyzacja strukturalna. Przygotowywaliśmy się do niej od wielu miesięcy, a podpisanie planu połączenia formalnie uruchomiło całość procesu połączenia spółek prac na sieci z ENERGA-OPERATOR. Przed nami kolejne wyzwania. Uważam, że nowa struktura umożliwi nam jeszcze sprawniejsze i efektywne działanie - mówi Piotr Dorawa, Prezes Zarządu ENERGA-OPERATOR SA.

Połączenie spółek ma na celu dostosowanie modelu biznesowego i organizacyjnego Linii Biznesowych w Grupie Energa do przyszłych uwarunkowań. Pozwoli to uzyskać efekt synergii oraz skrócić ścieżkę decyzyjną. Ponadto umożliwi dostosowanie do zmian zachodzących w Grupie Energa, jak również w otoczeniu rynkowym. W efekcie procesu połączenia spółka ENERGA-OPERATOR wraz z terenowymi jednostkami organizacyjnymi - oddziałami, będzie zdolna do realizacji prac eksploatacyjnych oraz związanych z techniczną obsługą odbiorców.

Linii Biznesowej Dystrybucji został realizowany projekt, w ramach którego zaplanowana została konsolidacja ENERGA-OPERATOR ze spółką Technicznej Obsługi Odbiorców oraz spółkami prac na sieci. Pierwszy etap tego procesu polegający na konsolidacji EOP z TOO zakończył się 2 lipca br. Obecnie trwają procesy stabilizacyjne. Zakończeniem projektu będzie włączenie do struktur EOP sześciu spółek eksploatacyjnych i przygotowanie stanowisk pracy dla prawie dwóch tysięcy pracowników. Obecnie trwają prace w zakresie zmian w systemach IT, procedur i procesów, odpowiedniego przypisania pracowników do nowej struktury organizacyjnej.

Powrót do listy

Aby zmienić, zaznacz obszar na mapie lub wybierz z listy

TWÓJ ODDZIAŁ -

Wyczyść lokalizację
zamknij
Gdańsk Kalisz Koszalin Olsztyn Płock Toruń
zamknij
Przeglądarka, z której korzystasz nie obsługuje strony, do której próbujesz uzyskać dostęp. Zalecamy zainstalowanie nowszej wersji, którą można bezpłatnie pobrać tutaj: windows.microsoft.com/pl-pl/internet-explorer/download-ie