Wersja do druku

Aktualności

22-03-2018

Zarząd Energa SA i Energa-Operator na spotkaniu z Prezydentem RP

Wiceprezes ds. korporacyjnych Energa SA Grzegorz Ksepko oraz prezes Energa-Operator Piotr Dorawa wzięli udział w spotkaniu z Prezydentem RP Andrzej Duda odwiedził tereny, przez które w sierpniu 2017 r. przeszła nawałnica. Podziękował wolontariuszom oraz służbom zaangażowanym w pomoc osobom poszkodowanym przez niszczycielski żywioł.

Prezydent RP, we wtorek 20 marca 2018r., odwiedził tereny zniszczone przez nawałnicę w sierpniu ubiegłego roku. Andrzej Duda był w powiecie chojnickim w miejscowościach Suszek, w której zginęły dwie harcerki przygniecione drzewami oraz w jednej z najbardziej poszkodowanej miejscowości – Rytlu. Spotkał się tu z mieszkańcami i samorządowcami.

 

zdjęcia pochodzą z serwisu wwww.prezydent.pl

Ostatnim punktem wizyty prezydenckiej była wizyta w Brusach, gdzie Andrzej Duda spotkał się ze służbami i wolontariuszami, odpowiedzialnymi za naprawianie szkód i pomoc poszkodowanym. Wśród zaproszonych gości byli wiceprezes ds. korporacyjnych Energa SA Grzegorz Ksepko oraz prezes Energa-Operator Piotr Dorawa. Prezydent RP podziękował wszystkim za zaangażowanie i pomoc. - Chylę czoła przed tymi, którzy nie bacząc na własne życie i zdrowie, ruszyli z pomocą innym - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

Skutki nawałnic spowodowanych anomaliami pogodowymi z sierpnia 2017 roku:

 

 1. Pierwsze uszkodzenia związane z nawałnicami wystąpiły w sieci ENERGA-OPERATOR SA w dniu 11.08.2017 r. w godzinach wieczornych. W wyniku nawałnic w każdym z Oddziałów należących do ENERGA-OPERATOR SA nastąpiły uszkodzenia. Skala uszkodzeń zależała jednak od położenia geograficznego.

 2. Zarejestrowana w systemie SCADA prędkość wiatru w powiecie Pleszewskim na elektrowni wiatrowej wynosiła 105 km/h.

 3. W szczytowym momencie uderzenia żywiołu miało miejsce:

  • wyłączenie ponad 7,5 tys. stacji transformatorowych SN/nN,
  • wyłączenie ok. 178,5 tys. odbiorców.

 4. W pracę przy usuwaniu skutków nawałnicy zaangażowanych było 1092 pracowników segmentu dystrybucji (241 zespoły).

 5. Siła z jaką uderzył żywioł spowodowała znaczące uszkodzenia sieci dystrybucyjnej. Łącznie uszkodzonych było ponad 180 km linii SN i nN oraz ok. 2,1 tys. słupów energetycznych SN i nN.

  Szczegóły dotyczące uszkodzonych elementów sieci przedstawione zostały w poniższej tabeli:

  Napięcie

  Słupy złamane [szt.]

  Słupy pochylone [szt.]

  Długość [km] uszkodzonych odcinków linii napowietrznych

  SN

  970

  263

  114,2

  nn

  600

  250

  66,7

  Łącznie SN i nn

  1570

  513

  180,9 6. Zniszczona infrastruktura sieciowa wymagała miejscami wykonania kompleksowej odbudowy.

 7. Cała infrastruktura, która była uszkodzona w wyniku ww. nawałnicy, została odbudowana.

 8. Łączne koszty, obejmujące straty i usuwanie skutków awarii, wyniosły 28,7 mln zł.

 9. ENERGA-OPERATOR SA zgłosiła do ubezpieczyciela wszystkie szkody związane z działaniem sierpniowej nawałnicy. Spodziewamy się rozliczenia wszelkich, uzasadnionych okolicznościami oraz technologią, kosztów związanych z ich usunięciem, z jednorazowym potrąceniem franszyzy w wysokości 3 mln zł.
  Ubezpieczyciel wypłacił na chwilę obecną dla EOP zaliczkę za ww. szkody w 2017 roku w wysokości ok. 12,7 mln zł oraz odszkodowanie w wysokości ok. 300 tys. zł (łącznie ok. 13 mln zł).

  Zgodnie z zapisami umowy ubezpieczeniowej, likwidacja szkody wygenerowała dodatkowe koszty ubezpieczenia skutkujące koniecznością dopłaty składki w wysokości ponad 2,3 mln zł.

 10. Uszkodzenia w wyniku nawałnic z okresu 11-12 sierpnia 2018 roku przyniosły wykonanie wskaźnika SAIDI w EOP na poziomie ok. 115 minut, co jest wynikiem porównywalnym do wykonania SAIDI w EOP za prawie całe osiem pierwszych miesięcy 2017 roku.

Powrót do listy

Aby zmienić, zaznacz obszar na mapie lub wybierz z listy

TWÓJ ODDZIAŁ -

Wyczyść lokalizację
zamknij
Gdańsk Kalisz Koszalin Olsztyn Płock Toruń
zamknij
Przeglądarka, z której korzystasz nie obsługuje strony, do której próbujesz uzyskać dostęp. Zalecamy zainstalowanie nowszej wersji, którą można bezpłatnie pobrać tutaj: windows.microsoft.com/pl-pl/internet-explorer/download-ie