Wersja do druku

Aktualności

04-01-2018

Nasza TETRA pomoże ratować życie na morzu

Wdrażany w EOP system łączności cyfrowej obejmuje swoim zasięgiem 85 proc. linii brzegowej Polski – od Kołobrzegu do wschodniej granicy polskiej części Bałtyku. Dzięki udostępnieniu niektórych funkcjonalności TETRY Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), służby będą skuteczniej prowadzić akcje poszukiwawcze i ratownicze, a Polska dołączy do sąsiadów, którzy wykorzystują już takie systemy na Bałtyku.

Energa i SAR przeprowadziły serię testów, które potwierdzają przydatność systemu na morzu. Testy będą kontynuowane w 2018 i docelowo TETRA poprawi łączność pomiędzy jednostkami pływającymi oraz ich komunikację z Morskim Ratowniczym Centrum Koordynacyjnym. Polska dołączy do Norwegii, Finlandii, Belgii, Litwy i Dani, które wykorzystują już system do ratowania życia na morzu. SAR, to międzynarodowa nazwa służb, które ratują osoby znajdujące się w niebezpieczeństwie na morzu. W Polsce ich rolę pełni Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa z siedzibą w Gdyni.

System TETRA został zaprojektowany tak, aby zapewniać łączność nawet w najtrudniejszych sytuacjach kryzysowych. Podczas awarii masowych po przejściu orkanu Ksawery (2013r.), w krytycznym momencie nie działało 250 stacji GSM, które z powodu braku zasilania wyłączyły się już po 3-4 godzinach. To znacząco utrudniło łączność i koordynację prac naprawczych, a tym samym wpłynęło na znacznie dłuższy czas usuwania awarii. Nasza TETRA szyfruje połączenia, daje pełną kontrolę nad łącznością użytkowników i zapewnia co najmniej 36 godzinną ciągłość działania bez zasilania zewnętrznego.

Pełne wdrożenie systemu zaplanowane jest na połowę 2018 roku, po dobudowaniu jeszcze 16 stacji bazowych (łącznie będzie ich 139). W przyszłości, oprócz komunikacji z brygadami w terenie i transmisji danych technologicznych dla systemów SCADA, TETRA będzie wykorzystywana w aplikacjach Smart Grid, m.in. w systemach FDIR (Fault Detection, Isolation and Restoration), umożliwiających automatyczne izolowanie i ograniczenie do minimum obszarów, na których trwa awaria.

Powrót do listy

Aby zmienić, zaznacz obszar na mapie lub wybierz z listy

TWÓJ ODDZIAŁ -

Wyczyść lokalizację
zamknij
Gdańsk Kalisz Koszalin Olsztyn Płock Toruń
zamknij
Przeglądarka, z której korzystasz nie obsługuje strony, do której próbujesz uzyskać dostęp. Zalecamy zainstalowanie nowszej wersji, którą można bezpłatnie pobrać tutaj: windows.microsoft.com/pl-pl/internet-explorer/download-ie